Методичний матеріал по викладанню алгебри
ЗМІСТ
Урок – 1. Поняття про вектори. Абсолютна величина вектора і напрям
Урок – 2. Рівність векторів. Розв’язування вправ
Урок – 3. Координати вектора
Урок – 4. Розв’язування вправ. Самостійна робота
Урок – 5. Додавання векторів
Урок – 6. Додавання векторів (продовження)
Урок – 7. Додавання векторів (продовження)
Список використаної літератури
УРОК – 1 Тема уроку. ПОНЯТТЯ ПРО ВЕКТОР. АБСОЛЮТНА ВЕЛИЧИНА ВЕКТОРА І НАПРЯМ
Мета уроку. Увести поняття вектора, абсолютна величина й напрям вектора, а також розв’язати вправи.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Навчальні посібники і ТЗН. 1)кодоскоп; 2)кодопозитиви; 2)діапроек- тор; 4) фрагменти з діафільму ” Вектор ”.
ХІД УРОКУ
І. Повторення вивченого матеріалу(фронтальне опитування накодоскопі).
1). Які відображення площини на себе називається рухом (перемі- щенням)? Перерахувати відомі вам види переміщення.
(симетрія відносно точки, симетрія відносно прямої, поворот, паралельне перенесення).
2). Дати означення напряму на площині.
(Наочно паралельне перенесення означають як перетворення, при якому точки зміщуються в одному і тому самому напряму на одну і ту саму відстань, або точки зміщуються вздовж паралельних прямих ( або прямих які збігаються) на одну й ту саму відстань).
3). Яке відображення площини на себе називається паралельним пере- несенням?
4). Яке відображення площини на себе називається паралельним пере- несенням?
(Паралельне перенесення задається формулами:
x'=x+a, y'=y+b ).
5). Скільки різних паралельних перенесень задають дві різні точки? (A(x1;y1), B(x2;y2) переходять при паралельному перенесенні у точки A'(x1+a;y1+b), B'(x2+a;y2+b)).
Розв’язати задачу на тотожне відображення.
Дано відрізок AB. Побудувати образ цього відрізка
а) При паралельному перенесенні, який переводить точку A у точку В.
AB). (AB AB).
б) При повороті на 0o навколо вибраної поза відрізком AB точки. (AB
в) Чи являється довільне переміщення тотожнім відображенням, якщо відомо,що воно переводить точку А в точку В, а також В в точку В, тобто АВ АВ? (Ні, бо при будь-якому розміщенні осі симетрії з віссю AB на площині знайдуться точки, які не переходять самі в себе, а тотожне відображення є перетворення всієї площини на себе, яка будь-яку точку площини відображає на себе).
Паралельне перенесення задано формулами x=x+2, y=y+3. Знайдіть координати точок N' і M', в які переходять точки N(1;2), M(2;1) при паралельному перенесенні. Побудувати точки N і N ', M і M'; кожну пару точок з’єднайте відрізком.
Демонструю на кодоскопу мал. 1, який складається з кодоплівок: система координат, із двох пар точок N і N', M і M'. Одержаний малюнок показує, що при даному паралельному перенесенні точки змістилися за паралельними прямими на однакову відстань. Пропоную учням цю властивість довести, тобто, що чотирикутник NN'M'M – паралелограм. Для доведення вправи необхідно згадати з учнями означення й властивість паралелограма, формули координат середини відрізка.
Пропоную учням знайти середину відрізка NM' і N'M і переконатися, що ці точки співпадають. Учні роблять висновок, що діагоналі чотирикутника NN'M'M перетинаються і в точці перетину діляться навпіл, це означає, що NN'M'M – паралелограм. Таким чином доведено, точки N і M змістили на одну і ту ж відстань.
Потім я доводжу це твердження в загальному вигляді ( тобто для будь-якого паралельного перенесення і довільних точок N і M ), показую на кодоскопі мал. 1.
Алгоритм доведення демонструю на кодоскопі.
Нехай O1 – середина відрізка NM', а O2 – середина відрізка N'M. Знайти координати точок і.
Для O1:
x = (x1+x2+a)/2, y = (y1+ y2 b)/2;
для O2 :
x = (x1+a+x2)/2, y = (y1 +y2+b)/2.
Точки О1=О2 – співпадають (одна і та ж точка).
Отже, діагональ чотирикутника N'NM'M перетинаються і точкою перетину є точка О (середина ); звідки слідує, що чотирикутник NN'M'M – паралелограм (мал. 2), тобто NN' || MM' і NN'=MM'.
y
N(x1+a;y1+b)
5
M(x2+a;y2+b)
o
2 N
M 0 1 2 3 4 x
Мал. 2
Звертаю увагу учням на те, що ми довели наступне:
а) NM=N'M', тобто, що паралельне перенесення зберігає відстань між точками, а це означає – рух;
б) пряма переходить у паралельну пряму.
Пригадати з учнями теорему 9.4 (про існування і єдиності паралельного перенесення).
Підвести підсумок фронтального опитування й оголосити оцінки.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Звертаю увагу учням на те, що ми повторили паралельне перенесення, яке тепер буде називатися по новому – вектор.
Після таких міркувань переходимо до означення вектора, яке подано у підручнику (п. 91).
Вектором називається напрямлений відрізок (за підручником мал. 215 демонструю на кодоскопу).
B
a
A
мал. 3 (за підручником мал. 211)
Звертаю увагу на те, що учні вже зустрічалися із вектором у курсі фізики при вивченні величин, які характеризуються числом і напрямом (такі, як сила, швидкість і т. д.).
На мал. 3 напрям вектора визначається його початком і кінцем (стрілка). Для позначення вектора використовуються малі букви латинського алфавіту a, b, c
Можна також позначати вектор, вказавши його початок і кінець великими буквами латинського алфавіту. При такому способі позначення
вектора на перше місце ставлять його початок (перша буква), а кінцем є друга буква. Зверху над буквою (буквами) ставлять риску (стрілку). Повідомляю, що вектор на мал. 3 позначають так: a і AB.
B C
A D
Мал. 4
На кодоскопу демонструю наступні завдання:
1. Виписати всі вектори, зображені на мал. 4.
2. Дано точки A,B,C,D (мал. 5):
а) зобразити вектори, DA, BA,DB,BC;
B
C
A D
Мал. 5
б) накреслити вектор, початок якого співпадає із
початком вектора DB, а кінець – з кінцем вектора DC.
Після розв’язування цих вправ увожу поняття однаково напрямлених векторів. Показую на кодоскопу мал. 6 і пояснюю учням, яке паралельне перенесення суміщається, а) пів прямі AB і DE; б) пів прямі AB і BC.
A B C
D E
Мал. 6
(а) паралельне перенесення, переводить точку в точку A у точку B; б) паралельне перенесення, переводить точку А в точку В ).
Звертаю увагу учням на те, що згідно означенню однаково напрямленні пів прямі лежать або на паралельних прямих, або на одній і тій же прямій.
B C
A N D
Мал. 7
На кодоскопу демонструю мал. 7 і умову завдання:” ABCD – трапеція. Пояснити, чому пів прямі BC і AD однаково напрямлені ” (Пів прямі BC і AD лежать на паралельних прямих ВС і AD по одну сторону від січної AB).
Увожу означення протилежно напрямленні пів прямі. Демонструю мал. 8 на кодоскопу.
Пояснити, чому пів прямі BC і DA протилежно напрямлені.(Пів прямі BC і DA лежать на паралельних прямих по одну сторону від січної AB ).
Звертаю увагу на те, що протилежно напрямленні пів прямі (подібно до однаково напрямлених ) лежать або на паралельних прямих, або на одній й тій же прямій.
K M N
F E
Мал. 8
Означення однаково напрямлених векторів показую на прикладах. За допомогою кодоскопу демонструю мал. 7 і умову завдання.
Дано трапецію ABCD (мал. 7):
а) Знайти всі можливі пари одинаково напрямлених векторів.
б) Чи являються ВА CD однаково напрямленні? (Відповідь поясніть)
Ввожу поняття протилежно ( ) напрямленні вектори :”CB і AD (мал. 7) називаються протилежно напрямленими, якщо пів прямі CB і AD протилежно напрямлені”. Після цього демонструю задаю ще одне запитання:
”Вкажіть які-небудь пари протилежно напрямлених векторів”.
(Наприклад, BC і DA, AD і NA, BC і CB).
Підсумок. Вектори CB AD називаються однаково напрямленими, якщо однаково напрямлені й пів прямі CB і AD. Вектори CB AD називаються протилежно напрямленими, якщо протилежно напрямлені й пів прямі CB і AD.
Для введення поняття абсолютної величини (модуля) пропоную учням такі вправи.
Нехай ABCD – квадрат із стороною рівною 3.
Чому дорівнюють абсолютні величини (модулі) векторів AB, BA, AC ?
Підсумовую разом з учнями: ” Абсолютною (або модулем) вектора називається довжина відрізка, що зображає вектор. Абсолютна величина вектора а позначається | a | ”.
Далі знайомлю учнів із нульовим вектором, тобто, коли початок вектора збігається з кінцем. Показую як позначається нульовий вектор і учні записують це позначення в зошиті ( 0 ). А також зауважую, що про напрям нульового вектора не говорять і абсолютна величина нульового вектора дорівнює нулю. Операції над нульовими векторами відіграють ту саму роль, що й число нуль в операціях числа.
ІІІ. Тренувальні вправи (на кодопозитиві, напівсні ).
1. Вектори AB і DC однаково ( ) чи протилежно ( ) напрямленні
2. Два вектори AB і DC рівні. Порівняйте їхні абсолютні величини й напрям.
3. Вектори AB і CB рівні за абсолютною величиною. Чи рівні ці вектори?
IV. Підсумок уроку.
1) Пригадую з учнями як позначається вектор.
2) Звертаю увагу на поняття одинакові ( ) і протилежно ( ) напрямленні вектори і ,що такі вектори називаються колінеарними.
3) Учні пригадують, що вектор має довжину, тобто нове поняття, абсолютна величина вектора.
4) Ще раз пригадую учням, про нульовий вектор і операції над ним. На кінець звертаю увагу, що вектор і операції над ним використовуються у фізиці.
IV. Домашнє завдання. § 10 (п. 91); №1; за. 1 – 4.
B C
O
A D
Мал. 9
Додаткове завдання.
1) Довести, що для справедливості рівності AB = CD необхідної і достатньо, щоб середина відрізка AD збігалася із серединою відрізка BC.
2) Позначте на мал.9 вектори AB,CB,OA, OC, BD, AD, DC, OB . Записати співнапрямлені і протилежно напрямлені вектори.
УРОК – 2. Тема уроку. РІВНІСТЬ ВЕКТОРІВ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ВПРАВ
Мета уроку. Ознайомлення учнів із поняттям рівні вектори і закріпити на прикладах.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань; застосування знань і формування вмінь.
Знання, вміння, навички. Знати формулювання рівності векторів, уміти відкладати від довільної точки вектор, який дорівнює даному.
Наочні посібники і ТЗН. 1) Кодоскоп; 2) кодопозитиви із зразками алгоритму розв’язку вправ.
ХІД УРОКУ
І. Фронтальне опитування.
В – 1 ( В – 2)
1) Вектором називається ... 1) Абсолютною величиною вектора називається
а) напрямлений відрізок; а) довжина відрізка;
б) відрізок певної довжини; б) довжина вектора;
в) стрілка з напрямом; в) довжина променя;
г) промінь. г) довжина відрізка, що зображає вектор. (1 бал)
2) Які вектори спів напрямлені: 2) Які вектори протилежно напрямлені:
M A N
K B L
Мал. 10
а)BK і BL; б) NA і AN; а) LB і BK; б) NA NM. в) MN і AN; г) KM і NL; в) MK і LN; г) NM і LK. (2бали)
3) Вектор AB=3. Яка довжина вектора 3) Вектор NK=5. Яка довжина
MN, коли вектор AB= MN? вектора DC, коли NK= DC?
а) MN=6; б) MN=3; в) MN=0;г) MN=5. а) AB=5;б)AB=3;в)AB=10; г)AB=0. (3 бали)
4) Нехай ABCD– квадрат O–точка перетину діагоналей, |AC|= 6см. нього Δ ABC із стороною 8 см
4) DE–середня лінія
Чому дорівнює |OA|?
B C
O
A D
а) |OA|= 6см ; редина BC). Знайти |AD|.
B
D E
AC
б) |OA|=3см; а)|AD|=3см;
в) |OA|=6см; б)|AD|=6см;
г) |OA|=3см. в)|AD|=4см;
г)|AD|=8см. (3бали)
5) Паралельне перенесення задається формулами x'=x+2(x'=x+3), y'=y–1
(y'=y–2). У які точки при цьому паралельному перенесенні переходить
початок і кінець вектора AB (MN), що мають відповідні координати (1;2) і (2;3) ( (2;4) і (1;3) ).
а) (2;3) і (4;2); б) (1;3) і (2;4); а) (5;1) і (4;0); б) (5;2) і (4;1);
в) (-3;1) і (4;-2); г) (2;1) і (-4;2). в) (-5;-2) і (-4;-1); г) (4;1) і (2;5). (3 бали)
Після цього демонструю на екран правильні відповіді. Учні виставляють оцінки за бальною системою, яка демонструється на екран (або таблицю). Звертається увага на 4-те завдання, до якого ми ще повернемося в наступних уроках.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Пропоную учням порівняти вектори (4-те завдання із тестів фронтального опитування) BC і AD, AO і OC. Назвати пару векторів, які однаково напрямлені і рівні за абсолютною величиною. Учні знаходять правильну відповідь, пропонують свої версії означення рівності векторів. Після цього ввожу означення рівних векторі:
Два вектори називаються рівними, якщо вони суміщаються паралельним перенесенням.
1
D
C B
A
2
Показую на екрані мал. 213 (за підручником) і за допомогою двох кодоплівок (плівка-1, плівка-2) демонструю динаміку паралельного перенесення. З екрана учні бачать, що існує паралельне перенесення, яке переводить початок (С) і кінець (D) одного вектора відповідно у початок (А) і кінець (В) другого вектора.
Підсумовую необхідну і достатню умову рівності векторів: ”рівні вектори однаково напрямлені й рівні між за абсолютною величиною”.
Повертаючись до екрану звертаю увагу учням, що вектори AB і CD –одинаково напрямлені і рівні за абсолютною величиною. Паралельне перенесення, яке переводить точку C у точку A, суміщає (учні дивляться на екран) роблять висновок: AB = CD (відрізки) і тому точка D збігається з точкою B, тобто паралельне перенесення переводить вектор CD у вектор AB. Отже, вектори AB і CD рівні, що й треба було довести.
ІІІ. Закріплення матеріалу (демонструю на кодоскопі).
1. Вектори AB і DC однаково напрямлені й мають рівну абсолютну величину. Чи рівні ці вектори?
2. Два вектори AB = BC. Порівняйте їхні абсолютні величини і напрям.
3. Дано паралелограм ABCD. Які векторні рівності можна скласти, використовуючи малюнок 11?
5. OA, OB, OC – радіуси одного кола. Що можна сказати про вектори OA, OB, OC?
6. Розглянути розв’язок (за підручником мал. 214) задачі.
Після ознайомлення учнів із розв’язком задачі 2 і з можливістю й однозначністю відкладання від будь-якої точки площини вектора, що дорівнює даному(за підручником с. 142), пропоную розв’язати таку задачу: Дано вектор АВ і точку D. Побудувати точку С так, щоб вектор DC= АВ
Скільки розв’язків має задача?
В
а
А С
а΄
О
План побудови записую на кодоплівці. Учні коментують і записують цей план у зошиті, а також виконують побудову:
1) будуємо пів пряму з початком у точці D, паралельно пів прямій АВ (за допомогою косинця й лінійки);
2) на цій пів прямій будуємо точку С, яку одержимо суміщенням з точкою В (існує паралельне перенесення, при якому початок вектора АВ переходить у точку D, а кінець точки В точку С).
Таким чином від точки D площини відкладаємо один і тільки один вектор a΄, що дорівнює a.
IV. Підсумок уроку.
Звертаю увагу учнів на необхідну й достатню умову рівності векторів, а також на те, що рівність векторів істотно відрізняється від рівності відрізків (учні самі роблять висновок).
V. Завдання додому. §10 (п. 92); №3; зап.5 – 7.
Додаткова вправа.
1) ABCD – квадрат, О – точка перетину його діагоналей. Чи рівні вектори?
AB і CD, AD і OC, AO і OB, BO і OD?
УРОК – 3. Тема уроку. КООРДИНАТИ ВЕКТОРА
Мета уроку. Сформулювати поняття координати вектора, ознайомити із знаходженням координати вектора через координати пари чисел (координата кінців вектора).
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Наочні посібники і ТЗН. 1) кодоскоп; 2) кодопозитиви.
Знання, вміння, навички. Знати, що таке координати вектора; формулювання прямої і оберненої теореми про рівність векторів; вміти знаходити координати вектора за його початку і кінця; обчислювати абсолютну величину за його координатами; набути навичок при виконанні вправ на обчислення рівності векторів і їх, координат.
ХІД УРОКУ
І. Повторення вивченого матеріалу.
Перевірку домашнього завдання проводжу за допомогою кодоскопу. На екран демонструю алгоритм розв’язку вправи № 3 (§10) і додаткову вправу (квадрат).
До даних вправ задаю запитання 5 – 7 (за підручником). Один учень розповідає доведення запитання 6, а інший за допомогою кодоскопу розповідає доведення запитання 7.
Після цього активним учням виголошую оцінки (бали).
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Демонструю на екран мал. 12 (з коментуванням).
y
y1 B(x2;y2)
y1 A(x1;y1)
O x1 x2 x
Мал. 12
Задаю запитання:
1) Назвати координати точок А і В.
2) Показати на екрані АВ вісі абсцис і ординат.
3) Записати довжини проекцій на осі Ox і Oy.
Пояснюю, що числа a1 = x2 – x1 і a2 = y2 – y1 є довжини проекцій вектора на осі координат і тим самим ми знайшли координати вектора.
Корисно сформулювати правило знаходження вектора:
” Щоб знайти координати вектора, потрібно з координат його кінця відняти відповідні координати його початку ”.
Підсумовую: координати векторів (OA,OC) із початком в точці O(0;0) співпадають з координатами, їх кінців.
Пропоную учням обчислити координати кінця (початку) вектора за його координатами й координатами його початку (кінця):
1) Знайти координати кінця вектора (2;5), початок якого в точці: а) (2;3); б) (-1;5), в) (0;0).
2) Знайти координати початку вектора (5;-3), кінець якого в точці:
а) (-3;1), б) (0;0), в) (5;-3).
Для усних обчислень використовую таблицю (на кодопозитиві).
A1 | A2 | A1A2 = a | |||
x1 | y1 | x2 | y2 | a1 | a2 |
2. | 3 | 4 | 8 | 2 | 5 |
2. Формулу для обчислення абсолютної величини вектора за його координатами виводжу під час розв’язування вправ (учні по черзі на дошці записують розв’язок):
1) Дано точки А(3;1) і В(5;3). Знайдіть абсолютну величину вектора АВ.
2) Вектор а має початком точку А(x1;y1) ,а кінцем точку B(x2;y2).Знайдіть абсолютну величину вектора а.
Розв’язування.
| a | = | AB | = = .
Пропоную учням обчислити модулі векторів, заданих: а) координатами;
б) початку й кінця (самостійно на кодопозитиві).
3. Для доведення теореми про рівні вектори користуюся мал.13 і розпо відаю сам процес доведення.
y A2(x2; y2)
A1(x1; y2)
A2'(x2; y2)
A1'(x1'; y1')
O x
Мал. 13
Формулюю пряму і обернену теорему:
” Рівні вектори мають рівні відповідні координати ”.
І навпаки:
”Якщо у векторів відповідні координати рівні, то вектори рівні ”.
На кодоскопу або на таблицях демонструю доведення прямої, і оберненої теореми про рівність векторів. Учні беруть участь в обговоренні доведення.
Пряма теорема:Обернена теорема:
Дано: а = а΄. Дано: x2 –x1 = x2΄ – x1΄, (1)
Довести: x2 –x1 = x2΄ – x1΄, y2 – y1 = y2΄ – y1΄. (2)
y2 – y1 = y2΄ – y1΄. Довести: а = а'.
Доведення. Нехай паралельне пере- Доведення. Знайдеться паралельне, яке перенесення водить точку А1 в точку А1΄. Тоді , підставляємо
x΄ = x + c, d = y1΄ – y1.
y΄ = y + d; І
тому А΄1 переходить в А΄1 за допомогою паралельного перенесення:
переводить а в а΄, тобто x΄= x + x1΄ –x1, y΄= y1΄– y1.
x΄ = x1 + c, y1΄ = y1 + d, Ці рівності задовольняють координати точок А2 і А2΄ x΄2 = x2 + c΄, y2΄= y2 + d, звідси x2΄=x2+x1΄ –x1 , y2΄=y2 + y1΄– y1.З умови випливає що
x2΄ – x2΄ = x2 – x1, існує паралельне перенесення: А1 А1΄ і А2 А2,΄
y2΄ – y΄2 = y2 – y1, що й, т. б. д. тобто вектори а й а рівні, що й т. б. д.
За допомогою кодоскопу (таблиці) показую скорочений запис прямої, і оберненої теореми: